Türkiyede Atletizmi Başarılı Buluyormusunuz


Amatör Spor
Avrupa da bugün 700.000 spor klübü mevcuttur. Bu etkileyici rakam toplumumuz içine hangi ölçüde kök salmış olduğunu gösterir. Yaklaşık 2 milyon öğretmen, antrenör ve Sektör çalışanı, bunların önemli bir bölümü gönüllü sıfatyla Avrupa Spor sahnesinde faaliyet göstermektedir. Klüpler, Avrupanın spor piramidinin tabanını oluştururlar ve mahalli topluluklara ‘’ herkes için spor’’ sunarlar. Örneğin Avusturyalıların % 40 ‘ı bir spor klübüne veya federasyona üyedirler. Portegiz’de tümü gönüllü olmak üzere 70.000 antrenör ve Spor Komitelerinde görevli 40.000 kişi zamanlarını ve imkanlarını sporun hizmetine ayırmış durumda. Mahalli ve Ulusal Federasyonların bir kademe üstünde Bölgesel Federasyonları görürüz. Her Ülkenin bir temsilci gönderdiği Avrupa Federasyonu Piramidin tepesini teşkil etmekte. Yarışmalar tüm kademelerde Avrupa spor modelinin belirleyici özelliği olan terfi ve kademe düşme esaslarına göre cereyan eder.
.                
Avrupa spor klüpleri sisteminin yapı bileşimindeki ana madde Gönüllülüktür. Böylelikle Avrupada milyonlarca genç ve çocuğa sportif faaliyet ve boş zamanları değerlendirme konularında çeşitli programlar sunma imkanı bulunabilmektedir. Spor sayesinde çocuk ve gençlerimizi gündelik hayata    hazırlık mahiyetinde , sorumluluk almak, ekip çalışması yapmak, başkalarına saygı göstermek alanlarında  zengin deneyimlere sahip olabilmekteler.

Avrupada amatör spor Gönüllü çalışma temeline oturmaktadır. Gönüllüler bilgilerini ve tecrübelerini klüplerine aktarmakla sporun halk içinde kök salmasına katkılarını ölçüye vurmak mümkün değildirBu tarz girişimler olmasa. Sorumluluk alma iradesi ve faal katılım yokluğu duyulsa Avrupadaki amatör klüpler ve dolayısıyla spor çökerdi.Gönüllülerin paha biçilmez yardımları sayesinde Klüpler beden faaliyetinde bulunmak isteyen yurttaşların oyun sahası olma görevini yaparlar. Dileriz Avrupa Topluluğu üyeleri, bu deneyimden sosyal hayatın diğer alanlarında da yararlanırlar. 

Not : Sözü edilen klüpler tamamiyle amatör zeminde kurulmuş, idari ve eğitici kademeleri gönüllülerce oluşturulmuş birimlerdir. (NMAEV)

Sitemiz bugün (3) kez, toplamda (154146) kez ziyaret edilmiştir.
Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitenin tüm hakları Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı'na aittir. Sitedeki video ve fotoğrafların izin alınmadan
kopyalanması ve kullanılması,5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur