Türkiyede Atletizmi Başarılı Buluyormusunuz


Kurallar

Atletizm, katı kurallara bağlı bir spordur; evrensel olabilmesi için bunların herkesi bağlaması gerekir. Hakemlerle sporcuların aynı teknik dili konuşmaları zorunludur. Atletizmin başvuru belgesi IAAF El Kitabıdır.

Kuralların Genel Hatları

Atletler : Genelde kayıtlarını yarışmadan önce yaptırtırlar. Çağrı üzerine yarışma alanına diğer çağrılan atletlerle birlikte gelirler.

Koşular : 400 m dahil koşularda, her atlet kendisine tahsis edilmiş kulvarda yarışır.. Atletler, ‘start hakemi’ nin ( Yerlerinize – Hazır ) komutunu takip eden tabanca sesiyle çıkış yaparlar. Kulvar değiştiremezler., özellikle dönemeçlerde kendi kulvalarının iç çizgisine basamazlar.

800 m de atletler, sahanın iç kenarına yanaşmadan önce, bir tam dönemeci dönene kadar kendi kulvarlarında koşmak zorundalar.

Bundan daha uzun mesafeler ‘de atletler bir çizgi üzerine yan yana sıralanırlar ve çıkış komutunu aldıktan sonra, itişmeden ve başkasına engel olmadan pistin iç kenarında koşarlar.

Bayrak koşuları için , bayrak değiştirme alanları ve hız alma alanları pist üzerine işaretlenir. 4 x 100 m bayrak yarışı bütünü ile kulvarda koşulur. 4 x 200 ve 4 x 400 metre bayrak yarışların bir bölümü kulvarda koşulur. Diğer bayrak yarışları sıra halinde koşulur. Engelli koşularda, yarışmacılar engelleri aşmak durumundalar. Koşucu engeli bilinçli olarak devirmemeli. Stipl koşusunda baryer serbestçe aşılmalı ve su hendeği uzunlamasına geçilmeli.

Atlamalar : Yüksek ve sırıkla atlamalarda, çıta yükseklikleri önceden belirlenir. Atlama sırası kura sonucunda tespit edilir. Çağrılan atlet Yüksek atlama ‘da 1 dakika, Sırıkla Yüksek Atlama ‘da 1,5 dakika içinde denemesini yapmak zorunda. Her çıta yüksekliğinde 3 deneme hakkı verilmektedir. Geçerli atlayış, çıtayı bedenle veya sırıkla düşürülmeden gerçekleşmiş atlayıştır.

Uzun Atlama ve Üç Adım Atlama ‘da atlama sıraları kura yoluyla belirlenir. Çağrılan atletin 1 dakika içinde atlayışını gerçekleştirmek zorundadır. Yarışmacıların 3 er deneme hakları vardır. Her geçerli atlayış ölçülür ve bu üçer deneme sonunda en iyi dereceleri yapmış olan 8 Atlete 3 er deneme hakkı daha verilir. Nihai sıralama, bu atletlerin yaptıkları en iyi dereceye göre belirlenir. Atlayışın geçerli sayılması için Atletin havuzdan, atlayışı sırasında kumda bıraktığı izin ön tarafından çıkmış olmamalı

Atmalar : Yarışma sırası kura ile belirlenir. Her atletin, atışını gerçekleştirmek için 1 dakikalık süresi bulunur. Atletler 3 er atış hakkını kullanırlar. En iyi dereceleri yapmış 8 Atlet yeniden 3 er hak kazanırlar. Her Atletin en iyi atışı hesaba katılır. Sıralama tüm yarışma süresince yapılmış olan en iyi derecelere göre yapılır .

Atma biçimi kurallara göre tespit edilmiştir. Atma aracı sektör çizgilerinin içine düşürülmeli, yarışmacı hız alma alanının sınırlarını aşmamalı.

Sitemiz bugün (27) kez, toplamda (152973) kez ziyaret edilmiştir.
Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitenin tüm hakları Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı'na aittir. Sitedeki video ve fotoğrafların izin alınmadan
kopyalanması ve kullanılması,5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur