Türkiyede Atletizmi Başarılı Buluyormusunuz


Naili MORAN Kimdir?

1908‘de Istanbulda,  son Osmanlı Sadrazamı Tevfik Paşa ile aynı kabinede Dâhiliye Nazırı olan Memduh Paşanın torunları ve Giritli Mustafa Naili Paşa’nın torun çocuğu  olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine Istanbul Rumelihisarındaki Kayalar İlkokunda başladı,  daha sonra Caddebostan Amerikan Koleji ve Robert Kolej de okudu.  Yüksek tahsilini evvela Fransada Balzac Spor Enstitüsünde, daha sonra ABD de Chicago Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde tamamladı.

Spor Karyeri‘ ne Amerikan Kolejinde atletizm ve yüzme ile başladı,  Galatasaray Klübünün Atletizm, Yüzme ve Sutopu takımlarında yer aldı.

1927‘ de ve 1931‘ de Disk atma Türkiye rekortmenliğine ulaştı. 1931’de atletizm Milli takımına katıldı.

Türkiyenin ilk Yüzme Milli takımı ve Milli Sutopu takımlarında kaptanlık görevini yaptı.

Modern atletizmin olduğu gibi modern Basketbolun Türkiyede yerleşmesine öncülük etti ve 1936 Olimpiyatlarına katılan ilk Milli Basketbol takımının kaptanlığını yaptı.  Türkiye, ABD, Avrupa ve Asya’da toplam 481 maçta oynadı.

Boks milli takımında muhtelif müsabakalarda dövüştü.

Öğrenciliği döneminde Galatasaray Voleybol B takımında ve Fransa’da ‘Olympique Nice’  Futbol takımında ve öğrenim gördüğü Chicago Üniversitesinin Amerikan futbolu takımında görev yaptı.

Yöneticilik karyeri süresince Halkevlerinde spor yöneticiliği, Voleybol Milli ve FIBA  ( Uluslararası Basketbol Federasyonu ) kokartlı Basketbol Hakemliği, Atletizm Milli Takım Antrenörlüğü,  Atletizm İl Temsilciliği ve 19 yıl Atletizm Federasyonu başkanlığı görevlerini yürüttü.

Basketbol hakemliği döneminde 422 maç yönetmiştir.  Bunların biri de FIBA hakemi olarak yönettiği 1948 Olimpiyadı final maçı oldu.

1948 Londra Olimpiyatlarına aynı zamanda Atletizm Federasyonu Başkanı olarak katılmış ve bu oyunlardan Türkiye Atletizm’de bir bronz madalya ile dönmüştür.  (Ruhi Sarıalp – Üç Adım)

Naili Moran 1964’te Uluslararası Rekreasyon Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiş ve Konsey üyesi olduğu IAAF ( Uluslararası Atletizm Federasyonu )  daki uzun ve etkili çalışmalarından dolayı bu Kuruluş tarafından  ‘ Veteran ‘ payesine layik görülmüş az sayıda kişilerdendir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Spor şubesini kurmuş ve bunun başkanlığını da, Atletizm Federasyonu Başkanlığı gibi 1968 yılındaki vefatına kadar sürdürmüştür.

Sitemiz bugün (30) kez, toplamda (157062) kez ziyaret edilmiştir.
Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitenin tüm hakları Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı'na aittir. Sitedeki video ve fotoğrafların izin alınmadan
kopyalanması ve kullanılması,5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur